![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Cigarrlåda 7954700
*
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 december 2012
kl 18:48:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/11 04:24:12
1
800 kr
2/12 01:55:25
2
1.400 kr
2/12 17:14:36
1
1.000 kr
2/12 17:14:50
1
1.200 kr
2/12 17:15:45
1
1.500 kr
3/12 16:27:24
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
6178 Dessertgafflar
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Längd: 11,5-14, vikt: 150..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29
-
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:26
-
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:09
-
6175 Kaffeskedar
silver, 12 st, Finland. Längd: 12,5 cm, vikt: 155 ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6067 Parfymbrännare
1800-tal, silver, (12 löt), trähandtag. Höjd: 20 c..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:46
-
4126 Parti silver
smycken, diverse
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:41
*
Cigarrlåda
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 december 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/11 04:24:12 | 1 | 800 kr |
2/12 01:55:25 | 2 | 1.400 kr |
2/12 17:14:36 | 1 | 1.000 kr |
2/12 17:14:50 | 1 | 1.200 kr |
2/12 17:15:45 | 1 | 1.500 kr |
3/12 16:27:24 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
6178 Dessertgafflar
silver, 6+ 6+ 1+ 1 sked. Längd: 11,5-14, vikt: 150..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29 -
6024 Gräddkanna
+ sockerskål, 2 delar, silver, Sheffield, England...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:26 -
5244 Kaffeservis
+ uppläggningsfat, 8 delar, nysilver, Webster Wilc..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:09
-
6175 Kaffeskedar
silver, 12 st, Finland. Längd: 12,5 cm, vikt: 155 ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6067 Parfymbrännare
1800-tal, silver, (12 löt), trähandtag. Höjd: 20 c..//
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:46 -
4126 Parti silver
smycken, diverse
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:41